Historia

Zieliniec to miejscowość położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, na terenie gminy Kołaczkowo. Początki miejscowości, zwanej dawniej również Zielonym Dębem, datuje się na XIII wiek, kiedy to rycerz o nazwisku Dzierżykraj przekazał w 1288 r. lokalne włości.
Siedzibą Stowarzyszenia jest pałac z początku XX w. o architekturze eklektycznej, wieżami i czterokolumnowym portykiem, który jednak, wskutek powojennej przebudowy i wielkokrotnych zmian jego przeznaczenia, uległ zeszpeceniu. Do pałacu przylega pond siedmiohektarowy zabytkowy park. Właścicielem tego kompleksu jest starostwo powiatowe we Wrześni, które użycza obiekt Stowarzyszeniu MONAR z przeznaczeniem na działalność związana z pomocą społeczną.
Początki działalności MONAR w Zielińcu sięgają 2005 r. kiedy to Stowarzyszenie podpisało z powiatem wrzesińskim umowę na użyczenie pałacu na dwadzieścia lat. Pierwotnym przeznaczeniem obiektu miało być prowadzenie domu dla matek samotnie wychowujących dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Pierwsi mieszkańcy własnym sumptem, głównie dzięki licznym darczyńcom rozpoczęli prace adaptacyjno-remontowe, w celu doprowadzenia zaniedbanego budynku i otaczającego go parku do używalności. Ośrodek podlegał wówczas organizacyjnie Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR w Rożnowicach.
W listopadzie 2007 r. Zarząd Główny MONAR podjął uchwałę o utworzeniu w Zielińcu Centrum Pomocy Bliźniemu MONAR-MARKOT i włączeniu do jego struktury Domu Samotnej Matki w Łodzi koło Stęszewa, który to z kolei został zlikwidowany w 2008 r. a jego mieszkańcy przeniesieni do Zielińca. Kierownictwo w placówce objął Lech Rudny, który zarządzał nią do 2018 r. Na początku działalności ośrodka przebywało w nim 11 osób, głównie samotne matki z dziećmi oraz personel.
Kolejna zmiana w działalności MONAR w Zielińcu miała miejsce w 2016 r., kiedy to na skutek przekształceń organizacyjnych w sieci placówek MONAR samotne matki wraz z dziećmi przeniesione zostały do innych placówek a w Zielińcu skupiono się na pomocy osobom dorosłym dotkniętym bezdomnością. W związku z tym w 2016 r. Zarząd Główny MONAR podjął uchwałę o zmianie nazwy na Stowarzyszenie MONAR – Ośrodek Pomocy Bliźniemu MARKOT w Zielińcu, wprowadzając jednocześnie nowy regulamin organizacyjny.
W 2018 r. nastąpiły kolejne zmiany. W związku z uruchomieniem w placówce ogrzewalni zmianie uległa nazwa ośrodka na Stowarzyszenie MONAR Schronisko dla Osób Bezdomnych i Ogrzewalnia MARKOT w Zielińcu zaś odchodzącego na emeryturę Lecha Rudnego zastąpiła na stanowisku dyrektora Bernadeta Goździewicz.
Z końcem 2023 r. zakończona została w naszej siedzibie działalność ogrzewalni i wraz z nowym rokiem uległa zmianie nazwa na: Stowarzyszenie MONAR Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Zielińcu. W 2024 r. Stowarzyszenie przejęło prowadzenie Jadłodajni przy ul. Szkolnej we Wrześni oraz Magazynu odzieży przy ul. Harcerskiej.